tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

Transport

Nowe trendy w logistyce! Wiesz już jakie?

Ostatnie lata przyniosły istną rewolucję w technice. Jesteśmy w momencie w którym z roku na rok jesteśmy bombardowani nowinkami, mającymi ułatwić nam życie, dać frajdę z ich użytkowania czy pomóc w sektorze zawodowym.

Logistyka to jeden z największych sektorów zawodowych na świecie

Wiele mądrych głów codziennie pracuje nad jej usprawnianiem i wychodzi im to naprawdę dobrze. Logistyka, to prościej rzecz ujmując transport, a właściwie proces przygotowań przed transportem. Surowców, materiałów gotowych ale i informacji i wielu innych elementów.
Dlaczego tak ważne jest by na etapie logistycznym zaplanować transport jak najlepiej? Odpowiedź jest prosta. Chodzi o pieniądze. O co innego może chodzić, prawda?
Transport musi przepływać sprawnie, szybko i najlepiej bezpośrednio. Choć z tym ostatnim nie zawsze można walczyć zwycięsko, logistycy robią wszystko by „wrócić z tarczą”. Nowe technologie wspomagają ich w tej batalii. Ostatnimi laty można zaobserwować pewne trendy w logistyce:
Drony:
Zostały wymyślone już spory czas temu ale przez ostatnie lata jest na nie totalny szał. Zdalnie sterowane urządzenia latające mogą być istną rewolucją w transporcie. Wiele firm logistycznych z olbrzymim kapitałem bardzo dużo inwestuje w tą technologie. Myśl o transporcie towarów bezpośrednio do klienta w krótkim czasie, bez konieczności korzystania z samochodu brzmi dość futurystycznie. Jednak tak szybki rozwój technologiczny wskazuje, że czeka nas to w niedalekiej przyszłości.

Autonomiczne pojazdy

Prace nad prototypami samochodów, ciężarówek i innych pojazdów, które nie wymagają obecności człowieka na ich pokładzie, trwają już od lat. Komputer sam miałby poradzić sobie z pokonaniem trasy z punktu A do punktu B. Brzmi to bardzo imponująco. Wyobraźmy sobie tira na autostradzie, pędzącego prawie 100 km/h z masą ok. 40 ton. Takie zjawisko może budzić mieszane uczucia gdy pomyślimy że nie kieruje tym człowiek tylko komputer. Jednak tacy producenci jak Mercedes czy Tesla którzy narzucają standardy wszystkim swoim konkurentom bardzo inwestują w takie technologie i właśnie takie rozwiązania będziemy widywać za kilka lat.
Automatyczny przepływ wewnętrzny:
W logistykę wlicza się również transport na magazynach, ładownie towarów, przygotowywanie ich do wysyłki. Jeszcze kilka lat temu wszystko musiał sprawdzić i opisać człowiek. Proces transportu i załadunku też w zupełności zależał od nas. Teraz specjalne taśmy transportowe, autonomiczne dźwigi czy inne maszyny przejmują nasze obowiązki.
Tak to właśnie wygląda. Czasy się zmieniają a technika nie stoi w miejscu.