Strona główna
Transport
Tutaj jesteś
Transport potrzebna licencja transportowa

Czym jest i kiedy jest potrzebna licencja transportowa?

Data publikacji 17 października 2023

Działalność w branży transportowej to dla wielu osób bardzo ciekawy pomysł na biznes. Przewóz osób i towarów jest w stanie generować bardzo duże zyski i może być świetnym pomysłem. Przed samym rozpoczęciem prowadzenia biznesu niezbędne jest jednak spełnienie wielu wymogów formalnych i prawnych. Kluczowa w tym momencie jest licencja transportowa, która pozwala legalnie działać na rynku i oferować konkretny rodzaj usług. Posiadanie licencji jest niezbędne do tego, aby działać na rynku zgodnie z prawem. 

Licencja transportowa – jakie rodzaje występują?

Licencja to niezbędny dokument do tego, aby firma transportowa mogła rozpocząć działalność na rynku. Konieczność posiadania licencji sprawia, że przedsiębiorstwa transportowe muszą stosować się do konkretnych zasad związanych z transportem i działać w oparciu o obowiązujące przepisy.

Licencje dzielą się przede wszystkim z uwagi na obszar, na którym obowiązują. Pierwszym dokumentem jest licencja na transport krajowy. Ten rodzaj licencji skierowany jest do przedsiębiorstw, które mają w planach świadczenie usług transportowych jedynie na terenie Polski. Mogą sprawdzić się dla firm zajmujących się regionalnym przewozem osób lub dla firm kurierskich, które korzystają z aut o masie powyżej 3,5 tony. W celu uzyskania licencji konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w Starostwie Powiatowym. Licencja udziela jest bezterminowo.

Istnieje również licencja na transport międzynarodowy, która pozwala przewozić towary oraz osoby poza granicami Polski. Międzynarodowe przedsiębiorstwa, które oferują przewozy osób w pojazdach o liczbie miejsc powyżej 9 oraz przewożące towary pojazdami o masie przekraczającej 2,5 tony są zobligowane do posiadania stosownych pozwoleń. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego na terenie całej Unii Europejskiej i w krajach respektujących dokumenty wspólnotowe. Ten rodzaj licencji wydawany jest na okres 5 lub 10 lat. Po tym czasie niezbędne jest ponowne złożenie stosownych dokumentów w celu wydłużenia ważności licencji.

Kiedy licencja transportowa nie jest wymagana?

Przepisy przewidują sytuację, w której posiadane licencji transportowej nie jest wymagane. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw, które przewożą towary na potrzeby własnej działalności i nie świadczą przewozów komercyjnych na rzecz innych podmiotów. Ten wyjątek sprawia, że licencji transportowej nie muszą posiadać m.in. przedsiębiorstwa usługowe, które przewożą sprzęt potrzebny do wykonania usługi. Ta sytuacja dotyczy zarówno transportu krajowego, jak i międzynarodowego.

Czy uzyskanie licencji na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego jest skomplikowane?

Licencja transportowa to dokument, którego uzyskanie wymaga dokonania wielu formalności. Rozpoczynając własną działalność w branży transportowej należy już odpowiednio wcześniej starać się uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych, który jest niezbędnym załącznikiem do wniosku o wydanie zezolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika dorgowego. Następnie wymagane jest przedstawienie udokumentowanej zdolności finansowej, posiadanych pojazdów oraz bazy eksploatacyjnej, która spełnia formalne wymagania przedstawione Ustawie o transporcie drogowym.

Sposobem na ułatwienie sobie zdobycia licencji na transport krajowy oraz międzynarodowy może być skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Eksperci w zakresie transportu drogowego doskonale orientują się w obowiązujących przepisach i są w stanie udzielić rzetelnego wsparcia na każdym etapie ubiegania się o odpowiednią licencję. Profesjonalne przedsiębiorstwa sprawiają, że licencja transportowa zostanie wydana po krótkim czasie, a złożony wniosek będzie w pełni poprawny. 

Więcej informacji w artykule – Licencja transportowa – koszty, terminy, wymagania

Z jakimi kosztami wiąże się licencja transportowa?

Poza formalnościami związanymi z licencją niezbędne jest także przygotowanie się na koszty. Aby uzyskać licencję na transport krajowy należy liczyć się z kosztem 1000 zł za wydanie licencji oraz 110 zł za każde auto zgłoszone przez przewoźnika. Łączy koszt pozwolenia jest zatem w dużym stopniu zależny od liczby zgłaszanych aut, które będą wykorzystywane do transportu.

Licencja międzynarodowa wiąże się z jeszcze większymi kosztami. W tym przypadku transport towarów to koszt 4000 zł + 440 zł za każde auto (licencja na 5 lat) lub 8000 zł + 880 zł za każde auto (licencja na 10 lat). W przypadku przewozu osób koszty to 3600 zł + 396 zł za każde auto (licencja na 5 lat) lub 7200 zł + 792 zł za każde auto (licencja na 10 lat).

Ogólny licencja transportowa koszt nie należy zatem do najniższych. Dodatkowo w przypadku zdecydowania się na pomoc specjalistów w załatwieniu formalności może dodatkowo wzrosnąć. Posiadając licencję transportową można jednak rozpocząć działalność, która może skutkować bardzo szybkim odzyskaniem zainwestowanego kapitału.

Materiał zewnętrzny

potrzebna licencja transportowa

Redakcja tradetrans.pl

Nasi redaktorzy na naszej stronie to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się dzieleniem się wiedzą i inspiracją na tematy związane z transportem, motoryzacją, biznesem i stylem życia. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?