tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

Mężczyzna stojący obok samochodu używanego, który właśnie kupił
Transport

Od czego uzależniona jest cena samochodu używanego?

Zakup samochodu używanego to dobry pomysł, gdy zależy nam na niższej cenie. Niekiedy nawet osoby, które stać na pachnące nowością auto z salonu, decydują się na pojazd użytkowany kilka lat. To dlatego, że używany samochód osobowy zwykle nadal prezentuje się świetnie pod względem technicznym, a przy tym kosztuje znacznie mniej.

W tym artykule przeczytasz, co wpływa na cenę samochodów używanych osobowych, oraz dowiesz się: 

  • Dlaczego rok produkcji nie zawsze ma decydujące znaczenie?
  • O czym pamiętać, sprawdzając przebieg samochodu?
  • Jak ocenić stan wizualny auta?
  • Jaki czynnik jest kluczowy podczas wyceny samochodów używanych?

Samochody używane – rok produkcji to nie wszystko

Rok produkcji auta często jest najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę w czasie wyceny. Ma on w końcu pośrednio wpływ na wszystkie inne kwestie decydujące o cenie. Z reguły bowiem im samochód starszy, tym większy jest jego przebieg, a części są bardziej zużyte. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze tak jest. 

Zanim zdecydujemy, jaki samochód kupić, należy dokładnie przeanalizować wiele czynników. Niekiedy pojazd starszy o kilka lat może prezentować się lepiej pod względem technicznym, a także mieć mniejszy przebieg – wszystko zależy od tego, jak był użytkowany. Porównując ceny samochodów używanych osobowych, nie powinniśmy patrzeć wyłącznie na rocznik.

Przebieg a cena samochodów używanych 

Generalna zasada, którą kierują się ludzie kupujący używane samochody osobowe, brzmi: auto z mniejszym przebiegiem będzie mniej zużyte. Istnieje także mniejsze prawdopodobieństwo, że ma za sobą wypadek. Jednak podobnie jak w wypadku każdej reguły, i od tej istnieją odstępstwa. Jeśli chodzi o samochody używane – przebieg przebiegowi nierówny. Auto, które jeździło głównie na długich trasach, często będzie prezentować się lepiej pod względem technicznym niż samochód o mniejszym przebiegu, ale użytkowany przede wszystkim w mieście.

Dzieje się tak dlatego, że w terenie zabudowanym szybciej dochodzi do zużycia klocków hamulcowych, tarcz i sprzęgła. Jeśli dodatkowo mowa o silniku diesla, będzie się on znacznie szybciej zużywał na częstych trasach o krótkich odcinkach, gdyż nie będzie w stanie osiągnąć odpowiedniej temperatury. Warto mieć to na uwadze, kupując samochód używany.

Jaki samochód kupić? Ocena stanu wizualnego

Choć wygląd w wypadku pojazdów nie jest najważniejszy, to jednak przy wycenie samochodów używanych ma on akurat bardzo duże znaczenie. Niektórzy kupujący podczas przeszukiwania ofert nie biorą nawet pod uwagę modeli, które na zewnątrz prezentują się bardzo źle. Mowa tutaj głównie o stanie lakieru, czyli potencjalnych rysach, obiciach czy widocznej rdzy. Znaczenie ma także wnętrze auta, czyli tapicerka i fotele. Z drugiej strony ponieważ mankamenty wizualne w samochodach używanych są najbardziej widoczne, sprzedawcy często obniżają cenę takich pojazdów oraz są bardziej skłonni do negocjacji. 

Samochody używane – najważniejszy jest stan techniczny 

Tym sposobem dochodzimy do najważniejszego czynnika podczas wyceny samochodów używanych. Koniec końców to właśnie stan techniczny zadecyduje o tym, czy pojazd sprawdzi się na długie lata i czy nie będzie wymagał drogich napraw. Kluczowe znaczenie ma stan silnika, gdyż to jego naprawa zwykle jest najbardziej kosztowna. Oprócz tego przy wycenie pojazdu powinniśmy zwrócić uwagę na podwozie, a dokładniej na to, czy nie ma na nim rdzy.

Podczas określania ceny transakcyjnej auta znaczenie ma także to, kiedy ostatnio był robiony jego przegląd. Jeśli pojazd jest świeżo po nim, oznacza to, że stan techniczny powinien być na przyzwoitym poziomie.

Zakup samochodu używanego osobowego to z reguły trudne zadanie, które wymaga znajomości zagadnienia i monitorowania rynku. Jeśli zatem chciałbyś poznać oferty aut używanych z całej Polski, koniecznie zajrzyj tutaj.