tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

Motoryzacja Transport

Transport samochodowy – najbardziej dostępny rodzaj transportu

Transport samochodowy, zarówno osób jak i towarów, jest zapewne najbardziej uniwersalnym oraz najbardziej dostępnym rodzajem transportu.

Rozwój transportu drogowego

Coraz intensywniejszy rozwój dróg, pokrywających gęstą siecią cały obszar cywilizowanego świata, sprzyja rozwojowi transportu drogowego. Ale tak naprawdę, należałoby napisać odwrotnie – rosnące lawinowo potrzeby transportowe wymuszają budowę wciąż lepszych, szerszych i lepszej jakości dróg samochodowych, bowiem nieskrępowana możliwość przemieszczania i wymiany dóbr jest jednym z podstawowych filarów wolnego rynku i rozwiniętej gospodarki.Transport samochodowy jest zasadniczym motorem działania i rozwoju tysięcy małych i średnich firm, które wymieniają pomiędzy sobą niewielkie ilości towarów, ale czynią to z dużą intensywnością. Niewiele z nich eksportuje swoje wyroby za ocean, niewiele wymaga ekspresowych dostaw lotniczych, a już prawie żadna nie handluje ilościami masowymi, które wymagałyby wagonów kolejowych lub całych ich składów.
Mimo bardzo szybkiego wzrostu przewozów lotniczych, to tak naprawdę również transport osobowy opiera się na transporcie samochodowym.

Codzienność

Przemieszczanie się osób na skutek rosnącej mobilności społeczeństwa, coraz bardziej dostępnej turystyki oraz zwyczajnych, wymuszonych potrzebą, dojazdów do pracy jest z roku na rok coraz bardziej powszechne i stało się codziennością.
Tego typu przewozy osób dokonywane są przed wszystkim własnymi samochodami osobowymi, których ilość – jak wiadomo – lawinowo wzrasta. Także ta najpopularniejsza turystyka zorganizowana – krajowa oraz średniego zasięgu – opiera się w głównej mierze na autokarach.
Ale również kraje mniej rozwinięte, o znacznie uboższej infrastrukturze, wykorzystują w swoich gospodarkach przewozy samochodami, autobusami i ciężarówkami coraz intensywniej.
Wynika to przede wszystkim z faktu, że dostępność do wielu miejscowości jest możliwa jedynie tradycyjną drogą lądową, a jakość i stan tych dróg nie przesądza często o możliwości lub braku możliwości dojazdu.
Jest rzeczą oczywistą, że kręta górska droga o nieutwardzonej nawierzchni lub rozmoknięty trakt prowadzący przez step, wymagają nieco innej techniki jazdy, większych umiejętności kierowcy oraz szczególnie przygotowanych pojazdów. Ale mimo to dojazd transportem samochodowym jest możliwy również w takie rejony.
Stąd dostawy towarów ciężarówkami do takich krajów jak Afganistan, Kazachstan, a nawet Mongolia są coraz popularniejsze.
Transport samochodowy jest ponadto jedynym rodzajem transportu wiążącym ze sobą nawzajem wszystkie inne drogi transportowe.
Tak więc jego rola dla współczesnego człowieka jest podstawowa.