tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

cechy dobrego alkomatu
Lifestyle

Jakie są cechy dobrego alkomatu?

Alkomat jest urządzeniem nabierającym coraz większej popularności w grupie użytkowników prywatnych. Umożliwia codzienne badanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu kierowcy mogą być pewni, że ich stan trzeźwości nie narazi ich na niebezpieczne sytuacje na drodze lub mandat ze strony funkcjonariuszy Policji. Jakie cechy powinien mieć dobry alkomat, aby pozwalał uzyskać wiarygodne wyniki i działał bezawaryjnie przez długi czas?

Precyzyjne sensory alkomatu

Na pracę alkomatu największy wpływ ma rodzaj wbudowanych czujników. W sklepach można znaleźć urządzenia wyposażone w sensory półprzewodnikowe, jednak nie działają on zbyt dokładnie. Dodatkowo wynik badania może być zniekształcony przez substancje znajdujące się w posiłkach. Dlatego dobry alkomat powinien mieć czujniki elektrochemiczne. Umożliwia to dokładny i wiarygodny odczyt stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Rezultat badania można poznać już w ciągu w kilka sekund i za każdym razem uzyskamy dokładny pomiar. Dlatego alkomaty elektrochemiczne są często używane przez funkcjonariuszy Policji.

Zakres wskazań stężenia alkoholu

Istotny jest także zakres wskazań urządzenia. Dobry alkomat powinien mierzyć stężenie alkoholu od 0,0 ‰ do przynajmniej 4,0 ‰. Dokładność powinna sięgać tysięcznych części promila, czyli 0,01 ‰. Dzięki temu uzyskamy najbardziej wiarygodny rezultat badań i nie wystąpi ryzyko błędu, co zdarza się przy urządzeniach o dokładności części dziesiątych, czyli 0,1 ‰. Aby wskazania alkomatu były powtarzalne i wiarygodne, należy przechowywać go w miejscach nienarażonych na wysokie temperatury oraz wykonywać regularną kalibrację urządzenia, zgodnie z zaleceniami producenta zamieszczonymi w instrukcji obsługi.

Trwała obudowa odporna na uszkodzenia

Dobry alkomat powinien wyróżniać się wysokiej jakości obudową, która jest odporna na zarysowania oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Materiał powinien być mało wrażliwy na zmienne temperatury. Niektóre modele są wyposażone w mechanizm sygnalizujący nieprawidłową temperaturę, która wynosi poniżej 5 stopni Celsjusza. Warto zaznaczyć, że dotyczy to temperatury urządzenia, a nie otoczenia. W takiej sytuacji alkomat należy ogrzać poprzez umieszczenie go w cieplejszym pomieszczeniu lub kieszeni kurtki. Po przywróceniu prawidłowej temperatury urządzenie automatycznie zasygnalizuje gotowość do działania.

Dobry alkomat będzie wskazywał dokładne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu bez względu na warunki, w których wykonywany jest pomiar. Wygodne w obsłudze urządzenie sprawdzi się zarówno podczas badania trzeźwości pojedynczego kierowcy, jak i wielu pracowników zatrudnionych w dużym przedsiębiorstwie.