tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

Opłata akcyzowa za samochód
Lifestyle

Opłata akcyzowa za samochód – jak obliczyć, jakie stawki, gdzie zapłacić?

Zakup samochodu wiąże się z różnymi kosztami i formalnościami. Jeżeli nie chcemy mieć żadnych problemów, to powinnyśmy wcześniej przygotować się do załatwienia wszystkich formalności. Jednym z kosztów związanych z zakupem samochodu jest akcyza. Ile wynosi podatek akcyzowy i gdzie go można opłacić?

Ile wynosi akcyza za samochód?

Zacznijmy od tego, że akcyzą objęte są wszystkie samochody osobowe, które nie były wcześniej rejestrowane w Polsce. Dotyczy to zarówno nowych, jak i używanych pojazdów. W Polsce obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego, które wylicza się na podstawie wartości auta. Opłata akcyzowa za auto wynosi więc:

  • 3,1% dla samochodów z silnikami o pojemności poniżej 2000 cm³;
  • 18,6% dla samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm³.

Warto jednak pamiętać, że urzędnik może zakwestionować kwotę, która znajduje się w umowie kupna-sprzedaży samochodu. Wtedy naszym zadaniem je udowodnienie, że wynika ona z konkretnego powodu, np. stanu technicznego pojazdu.

Akcyza dla samochodów hybrydowych

Trochę inaczej wygląda sytuacja samochodów hybrydowych. W tym przypadku stawki uzależnione są od rodzaju napędu hybrydowego i pojemności silnika spalinowego. Opłaty akcyzowe za samochody hybrydowe wynoszą:

  • 1,55% w przypadku klasycznych hybryd (bez możliwości ładowania z gniazdka) oraz miękkich hybryd z silnikiem spalinowym do 2000 cm³;
  • 9,3% w przypadku klasycznych hybryd (bez możliwości ładowania z gniazdka) z silnikiem spalinowym powyżej 2000 cm³, ale nie wyższy niż 3500 cm³;
  • 9,3% w przypadku hybryd plug-in (z możliwością ładowania z gniazdka) z silnikiem spalinowym powyżej 2000 cm³, ale nie wyższy niż 3500 cm³.

Czy można być zwolnionym z akcyzy?

Są przypadki, w których nie trzeba płacić akcyzy. Dotyczy to sytuacji, gdy kupiliśmy hybrydy typu plug-in z możliwością ładowania z gniazdka, które są wyposażone o pojemności poniżej 2000 cm³. Z opłaty akcyzy zwolnieni również osoby kupujące samochody elektryczne o zwiększonym zasięgu (REX).

Gdzie opłacić podatek akcyzowy?

Opłaty akcyzowe za samochód należy opłacić w Urzędzie Skarbowym w terminie 30 dni od sprowadzenia samochodu. Zaświadczenie potwierdzające zapłatę akcyzy potrzebne jest do zarejestrowania pojazdu. Dlatego należy dopełnić formalności związanych z tym podatkiem przed wizytą w Wydziale Komunikacji.

W terminie 14 dni od momentu, w którym samochód przekroczył granicę, należy złożyć wypełnioną deklarację uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S). Formularz ten należy złożyć przez internet. Znajdziemy je w witrynie Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów.