Strona główna
Transport
Tutaj jesteś
Transport

Zarządzanie transportem i pracownikami mobilnymi może być prostsze

Data publikacji 31 sierpnia 2020

Dzięki specjalistycznym programom umożliwiającym zarządzanie transportem oraz pracownikami mobilnymi firma może działać jeszcze efektywniej.

Transport wymaga zaawansowanej organizacji, by przynieść najwyższe zyski. Właśnie dlatego dzisiaj tak wiele firm decyduje się na wdrożenie odpowiedniego oprogramowania wspierającego zarządzanie transportem.

Program do zarządzania transportem – co to jest?

Oprogramowanie firmowe może obecnie wspierać różne obszary działalności biznesowej. Odpowiedni program może również wspierać prowadzenie transportu.

Specjalnie z myślą o przedsiębiorstwach zajmujących się realizacją transportu – wykorzystaniem floty firmowej powstało oprogramowanie TMS, czyli Transportation Management System, czyli system zarządzania transportem.

Dzisiaj program dla transportu tego typu jest podstawą działalności wielu przedsiębiorców, którzy prowadzą działania transportowe. Wspomagają one planowanie i podejmowanie decyzji, przygotowują plany realizacji zleceń, pomagają w gromadzeniu danych po ich realizacji, a także w ich analizie, by móc na ich podstawie ocenić wydajność prac. Dodatkowo mogą one również oferować szeroka gamę dostępnych rozwiązań.

Wobec tego transport wspierany przez takie właśnie oprogramowanie może odbywać się jeszcze efektywniej – niezależnie od tego, czy jest to transport krajowy czy międzynarodowy.

Komu może pomóc program dla transportu?

Najczęściej program TMS kojarzy się z pracą kierowców zajmujących się transportem towarów samochodami ciężarowymi czy dostawczymi. Warto jednak zaznaczyć, że oprogramowanie to wspomaga zarządzanie transportem także na innych płaszczyznach.

Za pomocą oprogramowania TMS można usprawnić pracę:

 • kierowców
 • kurierów
 • serwisantów
 • handlowców
 • ankieterów
 • przedstawicieli handlowych

Dzięki temu również usprawniają one pracę innych osób związanych z transportem, między innymi pracowników oraz kierowników działów transportu i sprzedaży, działu magazynowania, działu kontrolingu, działu finansowego.

Programy TMS – stacjonarnie i mobilnie

Oprogramowanie wspierające transport działać może nie tylko na komputerach stacjonarnych, ale również na urządzeniach mobilnych.

Aplikacje mobilne idealnie sprawdzają się jako wsparcie dla branży związanej z transportem, ponieważ umożliwiają one realizację działań w praktycznie dowolnym miejscu. Wobec tego zarządzanie transportem może odbywać się wtedy efektywnie niezależnie od tego, gdzie znajdują się kierujący pojazdami firmowymi.

Najczęściej program dla transportu tworzy wtedy złożony system obejmujący oprogramowanie działające stacjonarnie oraz mobilnie, które powiązane są ze sobą i pozwalają na wymianę informacji w czasie rzeczywistym.

Jakie funkcje oferują programy dla transportu?

Nowoczesny program wspierający transport może zaoferować dostęp do szerokiej gamy usług obsługujących różne obszary biznesowe działalności firmy.

Wśród najczęściej dostępnych funkcjonalności znajdują się:

 • planowanie i optymalizacja tras
 • planowanie i realizacja usług transportowych
 • CFM – car fleet management, czyli zarządzanie posiadaną flotą samochodów
 • GPS – stały monitoring położenia pojazdów firmowych
 • obsługa klienta
 • handel i rozliczenia
 • rozwiązania BI – inteligencji biznesowej

Wobec tego zarządzanie transportem za pośrednictwem dedykowanego oprogramowania daje szerokie możliwości związane z realizacją codziennych zadań w firmie transportowej.

Jakie są głównie zalety wdrożenia programów dla transportu?

Programy przeznaczone dla firm prowadzących transport mogą stanowić przyszłościową inwestycję dla każdego przedsiębiorcy, który chciałby jeszcze efektywniej realizować swoje zlecenia transportowe oraz inne zadania dotyczące wykorzystania posiadanej floty pojazdów.

To nie tylko oszczędność czasu i redukcja błędów, jakie mogą pojawić się podczas planowania tras czy zarządzania flotą. To także przyszłościowe zmniejszenie kosztów dotyczących prowadzenia działalności oraz skuteczna budowa przewagi konkurencyjnej.

potrzebna licencja transportowa

Redakcja tradetrans.pl

Nasi redaktorzy na naszej stronie to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się dzieleniem się wiedzą i inspiracją na tematy związane z transportem, motoryzacją, biznesem i stylem życia. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?