Czym jest transport ponadgabarytowy?
Data publikacji 9 lutego 2020
Czym właściwie jest transport ponadgabarytowy?
Transport ponadgabarytowy to transport, który na drogach krajowych i międzynarodowych przekracza dozwolone normy prawne, ustanowione odnośnie do przewozów ładunków i ich gabarytów.
Kiedy mamy do czynienia z transportem ponadgabarytowym?
Jest to sytuacja, gdy cały komplet pojazdów dostarczających konkretny ładunek wynosi długość większą niż 16,5 m, szerokość 2,5 m, a jego wysokość to 4 m. Kolejnym czynnikiem kwalifikującym towary jako ponadgabarytowe, jest również ich waga przekraczająca przepisowe 42 t. Równie istotna jest długość ładunku, która może sięgnąć nawet do 60 m. Jest to często spotykane w przewozie przęseł czy filarów.
Za przykładowy transport gabarytowy może tutaj posłużyć nam transport np. transformatora elektrycznego, turbin wiatrowych lub części konstrukcji elektrycznych.
Wyróżniamy ładunki:
– ponadgabarytowe
– ponadnormatywne
– ciężkie
– specjalistyczne
– nienormatywne
Od czego zacząć?
Na transport ponadgabarytowy składa się wiele elementów niezbędnych do bezpiecznego i zgodnego z prawem przewozu.
To nie tylko wybór odpowiedniego pojazdu, ale szereg zabezpieczeń pozwalających na odpowiedni transport załadunku oraz rozładunek. Musimy mieć na uwadze to, że ładunki pozagabarytowe osiągają naprawdę duże wymiary. Odpowiednie zabezpieczenie takich parametrów ładunku stanowi niekiedy spore wyzwanie dla ekipy logistycznej.
To również szczegółowe zaplanowanie trasy przejazdu, a także cały zestaw ubezpieczeń i zezwoleń niezbędnych do przekroczenia granic.
Jeśli nie mamy doświadczenia, możemy skorzystać z usług doświadczonych firm spedycyjnych, które pomogą w załatwieniu niezbędnych formalności.
Planowanie i organizacja transportu ponadgabarytowego
Do transportu ponadgabarytowego należy zawsze przygotowywać się indywidualnie, ponieważ każdy taki transport wymaga kompleksowego przygotowania.
Dobry plan logistyczny powinien zawierać pełny zarys całej trasy, dobór pojazdu łącznie z uwzględnieniem warunków infrastruktury drogowej.
Następnym krokiem będzie uzyskanie stosownych zezwoleń i ubezpieczeń.
Jakie zezwolenia i ubezpieczenia będą potrzebne?
Pakiet zezwoleń i dokumentów niezbędnych do prawidłowego transportu reguluje nowelizacja Ustawy Prawo o ruchu drogowym z 2011 roku. Obecnie funkcjonuje siedem rodzajów zezwoleń, indywidualnie określonych czasowo
W zależności od wymaganego zwolnienia uprawniającego pojazd do przewozu ładunków o niestandardowych wymiarach – wymagana jest opłata. Koszt takiej opłaty ustalany jest indywidualnie do danego transportu.