tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

Biznes Lifestyle

Zalety i wady programów lojalnościowych

Większe sieci sklepów, niezależnie od asortymentu proponują nam założenie karty lub aplikacji stałego klienta. Dlatego idąc nawet na podstawowe zakupy spożywcze coraz częściej sprawdzamy, czy do danego sklepu mamy specjalną kartę lojalnościową. Jednak czy przynosi to jakieś korzyści, czy tylko zachęca klientów do robienia zakupów u konkretnych sprzedawców?

Programy lojalnościowe

W dzisiejszych czasach raczej nie ma już osoby, która nie wiedziałaby co to są programy lojalnościowe, ponieważ większość sklepów nakłania klientów do podania swoich danych w zamian za specjalne oferty i rabaty. Wiele z nas nie raz kupiła jakiś nie do końca potrzebny produkt, którego cena była niższa dla osób zapisanych do programu lojalnościowego danej marki. W związku z tym należy zastanowić się, czy te wszystkie okazje nie napędzają tylko konsumpcjonizmu? Wiele dyskontów proponuje swoim stałym klientom duże obniżki cen danych produktów przy zakupie kilku opakowań. W ten sposób market opróżnia magazyny, ładując do naszych koszyków duże ilości produktów „w promocyjnej cenie”. W efekcie zazwyczaj kończy się to wyrzucaniem ogromnej ilości jedzenia, ponieważ nie daliśmy rady zjeść np. czwartego opakowania szynki, które przy zakupie trzech poprzednich było za połowę ceny. Jest to smutna prawda, jednak jest z tego wyjście. Zawsze należy planować zakupy i nie ruszać się z domu bez listy potrzebnych rzeczy. Jeśli na liście są wypisane konkretne ilości danych produktów, których potrzebujemy, łatwiej nam będzie się oprzeć pokusie okazyjnej ceny rzeczy, którą mamy jeszcze w lodówce.

Oferty sklepów

Dodatkowo, przed wyjściem na zakupy może na spokojnie przejrzeć gazetki z ofertami, co pomoże dobrze zaplanować zakupy i obniżyć cenę na paragonie. Jest to wygodny sposób, ponieważ większość sklepów udostępnia swoje aktualne gazetki i promocje w aplikacjach internetowych, a więc nie musimy przynosić papierowych broszur do domu.
Podobna sytuacja przydarza się w przypadku sklepów odzieżowych, które również kuszą swoich stałych klientów dodatkowymi promocjami poza ogólną ofertą. Należy jednak pamiętać, że najlepsze promocje ubrań i akcesoriów są w czasie posezonowych wyprzedaży, na których możemy się zaopatrzyć w ubrania czy buty na kolejny rok. Poza specjalnymi obniżkami cen na wyprzedażach możemy skorzystać z dodatkowych rabatów dla stałych klientów, a wtedy zakupy będą jeszcze przyjemniejsze.
Programy lojalnościowe mają swoje plusy i minusy, jednak jeżeli korzystamy z nich z rozsądkiem możemy wiele rzeczy kupić w naprawdę rozsądnej cenie.