tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

Transport ponadgabarytowy
Transport

Transport ponadgabarytowy – co warto o nim wiedzieć?

Przewóz niestandardowo dużych i ciężkich ładunków wymaga specjalnego przygotowania. Trzeba zaplanować go z odpowiednim wyprzedzeniem, a nad całym procesem powinien czuwać sztab specjalistów. Czym charakteryzuje się transport ponadgabarytowy i co warto o nim wiedzieć? Czytaj dalej!

Co to jest transport ponadgabarytowy?

Transport ponadgabarytowy zwany jest również transportem ponadnormatywnym. Mówimy o nim w sytuacji, kiedy ładunek posiada niestandardową wielkość oraz ciężkość – ponad 16,5 m całkowitej długości pojazdu, 2,5m szerokości i 4 metry wysokości lub więcej niż 42 tony wagi całkowitej. Co ważny, wystarczy przekroczenie jednego z powyższych parametrów, aby transport można było uznać za ponadgabarytowy. Często spotykane ładunki w spedycji nienormatywnej to na przykład: maszyny budowlane lub rolnicze, elementy wyposażenia fabryk i infrastruktury drogowej, a także pojazdy specjalistyczne oraz statki powietrzne. Transport ponadgabarytowy wymaga niepodzielności ładunku. Oznacza to, że jedna grupa pojazdów może jednocześnie przewozić tylko jeden ładunek.

Zezwolenia i organizacja

Przygotowanie transportu nienormatywnego jest niezwykle wymagająca i opiera się na trudnych, logistycznych przygotowaniach. Z tego względu należy zaplanować spedycję 

z odpowiednim wyprzedzeniem. Organizacja wymaga komunikacji pomiędzy firmą spedycyjną, a organami państwowymi, w tym często również Policją. Transport ponadgabarytowy wymaga także uzyskania odpowiednich zezwoleń, które wydawane są w 7 kategoriach. W planie spedycji należy uwzględnić czas trwania przejazdu, organizację ubezpieczeń, przygotowanie pojazdów, a także określenie trasy w taki sposób, aby transport mógł przebiec bez żadnych przeszkód. W spedycji nienormatywnej wszystko musi być zaplanowane z ogromną precyzją, aby wszystkie czynniki idealnie ze sobą współgrały. Nad całym procesem powinny czuwać doświadczone i kompetentne osoby. Szczególnie istotne jest prawidłowe przygotowanie ekipy pilotażowej oraz eskorty.

Jak znaleźć godną zaufania firmę?

Transport ponadgabarytowy zawsze należy powierzyć godnej zaufania firmie spedycyjnej. To ogromne przedsięwzięcie nie tylko z punktu widzenia logistyki, ale również prawa. Każdy szczegół musi zostać idealnie zaplanowany, aby transport przebiegł bez żadnych zakłóceń 

i problemów. W razie wystąpienia jakichkolwiek komplikacji musisz mieć pewność, że Twój ładunek objęty jest adekwatnym ubezpieczeniem. Wobec tego, jak wybrać firmę spedycyjną tak, aby się nie zawieść? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na opinię innych osób, które skorzystały z usług danej ekipy. Zadowoleni klienci to najbardziej wiarygodna referencja, jaką można sobie wyobrazić. Istotne jest również zwrócenie uwagi na cenę usługi. Pamiętaj, że transport ładunków ponadgabarytowych wiąże się z wielką odpowiedzialnością, dlatego powinien nad nim czuwać sztab specjalistów. Nie zawsze wyższa cena będzie równała się lepszej jakości usług, ale pamiętaj, że w tym przypadku nie warto na siłę szukać oszczędności.

Materiał zewnętrzny