Strona główna
Transport
Tutaj jesteś
Transport transport drogowy

Zasady wyceny transportu drogowego – na co zwrócić uwagę i w jaki sposób to robić?

Data publikacji 7 września 2022

Zasady wyceny transportu drogowego – na co zwrócić uwagę i w jaki sposób to robić?
Transport drogowy to na ten moment najpopularniejsza forma dostarczania towarów. Jej zaletą jest zdecydowana możliwość trafienia w każde, nawet trudnodostępne miejsce. To właśnie dzięki samochodom ciężarowym, wszystkie sklepy są obecnie wyposażone w cały asortyment i ciężko, aby kiedykolwiek czegoś zabrakło.
Każdy przedsiębiorca, zajmujący się produkcją i nieposiadający własnej floty pojazdów transportowych, korzysta z usług zewnętrznych przewoźników. Niektórzy obierają strategię stałych zleceń, a jeszcze inni decydują się na zmianę kontraktów z firmami przewozowymi po jednej partii. Często bywa tak, że ta druga grupa wychodzi na tym lepiej.

Koszty przewozu nigdy nie są stałe

Warto pamiętać, że nawet w przypadku stałych zleceń, transport wyceniany jest przez przewoźnika na bieżąco. Można się więc zdziwić faktem częstego drożenia usług przewozowych. Sytuacja na rynku jest dynamiczna i stale się zmienia. Teoretycznie, branża TSL pobiera się stawkę za kilometr. Jest to oczywiście prawda, jednak na tę stawkę wpływa bardzo wiele czynników.
Zacznijmy od podstawy, która ma często bezpośredni wpływ na konieczność wzrostu stawek podczas transportu – paliwo. Jego cena jest odgórnie ustalana przez stacje benzynowe, również będące w znaczny sposób zależnymi od kosztów importu ropy. Oprócz samych kosztów za paliwo, należy opłacić jeszcze kierowców oraz eksploatację pojazdów.

Co ma wpływ na pełen koszt transportu?

Przewoźnicy przed rozpoczęciem transportu zawsze pytają o dokładną charakterystykę towaru. Muszą oni wiedzieć, który pojazd z floty spisze się najlepiej pod dany przejazd. Znaczny wpływ na cenę będzie miał rodzaj i wielkość załadunku. Ważne jest, aby każdy towar był przewożony w warunkach sterylnych i zgodnych z wymogami sanitarnymi.
Oczywiście, sama ilość i waga załadunku ma spore znaczenie. Tylko znając te dane, przewoźnik może wyznaczyć, jaki rodzaj naczepy zostanie wysłany do realizacji przewozu. Większość firm przewozowych posiada różne stawki w zależności od czasu realizacji. Często w jednym z pól formularza istnieje rubryka do wpisania konkretnej daty, w której ma się odbyć załadunek.

Czy możliwa jest samodzielna wycena przejazdu?

Spora część przewoźników oferuje możliwość darmowej wyceny w sieci. Istnieją ku temu dwie opcje – kalkulator oraz formularz online. Każda wycena transportu krajowego bądź międzynarodowego jest sporządzana względem podanych wytycznych.
Potencjalny klient ma za zadanie wypełnić wszystkie rubryki, o których mowa była w poprzedniej części wpisu. Chodzi mianowicie o kod pocztowy załadunku i rozładunku, rodzaj towaru, typ przewozu, waga oraz data. Dodatkowo, na samym dole formularza zawsze widnieje miejsce do wpisania dodatkowych uwag.

 Zasady wyceny transportu drogowego


Oczywiście, możliwe jest też prywatne odwiedzenie firm TSL i zapytanie o sporządzenie indywidualnej wyceny. W dobie Internetu jednak warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań i nie tracić niepotrzebnie czasu na chodzenie po biurach przedsiębiorstw transportowo-logistyczno-spedycyjnych.

potrzebna licencja transportowa

Redakcja tradetrans.pl

Nasi redaktorzy na naszej stronie to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się dzieleniem się wiedzą i inspiracją na tematy związane z transportem, motoryzacją, biznesem i stylem życia. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?