Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś
Motoryzacja Tachograf

Tachograf – jak działa i kiedy musimy z niego korzystać?

Data publikacji 23 lutego 2021

Z pewnością każda osoba mająca coś wspólnego z transportem doskonale wie, czym jest tachograf. Jednak jeśli dopiero wkraczasz w tę branżę, to warto zebrać odpowiednio dużo informacji. W jakim celu? Tachograf to urządzenie, z którego większość kierowców firm transportowych musi korzystać. Taki obowiązek jest uwarunkowany prawnie, dlatego każdy powinien znać obowiązujące zasady. Pozwoli to na prowadzenie swojej działalności w bezpieczny i rzetelny sposób. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest tachograf, kiedy należy go używać oraz na jakich zasadach.

Czym jest tachograf? Specyfikacja i najważniejsze informacje 

Nazwa tego urządzenia pochodzi z języka greckiego. „Tachos” znaczy prędkość, a „grapho” – pisać. Połączenie obu tych wyrażeń pozwala nieco nakierować się na to, co może robić tachograf. Urządzenie to służy do rejestrowania funkcjonowania pojazdu. Zapisuje nie tylko jego prędkość, ale także inne działania. Wszystko jest zapisywane w formie czasowej. Tak więc tachograf rejestruje czas jazdy, chwilową prędkość, aktywność kierowcy, okres spoczynku czy dyżuru. W zależności od typu urządzenia istnieje możliwość śledzenia także innych parametrów. 

Tachograf a kwestie prawne – kiedy należy korzystać z tachografu? 

Od 2006 roku na terenie Unii Europejskiej stosuje się tachografy cyfrowe. Służą one do egzekwowani odpowiedniego czasu pracy kierowców. Urządzenia kontrolują, czy prowadzący nie pracuje ponad normę i ma odpowiednio dużo odpoczynku. Tyczy się to kierowców autobusów, czyli pojazdów powyżej 10 ton i przystosowanych do przewożenia więcej niż 9 osób. Druga grupa to kierowcy ciężarówek, które mają dmc powyżej 12 ton. Tachografy na terenie Unii Europejskiej musza mieć specjalne karty cyfrowe. Każdy kierowca posiada indywidualnie swoją własną. Wytwarzaniem kart zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Jeśli chcesz wiedzieć, czy Ty też musisz posiadać tachograf, odwiedź stronę https://www.transport-expert.pl/tachografy/5-przypadkow-gdy-nie-trzeba-uzywac-tachografu-4079.html

 Co jeszcze musisz wiedzieć o tachografach? 

Tachografy dzieli się na dwie grupy – cyfrowe oraz analogowe. Obecnie na terenie Unii Europejskiej korzysta się z pierwszego typu. W każdej grupie można znaleźć różne urządzenia. W przypadku analogowych wersji różnią się one napędem, działaniem automatycznym lub półautomatycznym, pomiarem, sposobem rejestracji danych czy też napięciem zasilania. 

Tak więc należy zapoznać się z obowiązującymi w Polsce, a także w całej Unii Europejskiej przepisami. Szczególnie wtedy, gdy prowadzimy działalność międzynarodową. Każdy jest zobowiązany do znajomości przepisów. W Polsce obecnie obowiązuje Ustawa z dnia 5 lipca 2018 roku o tachografach. Koniecznie zapoznaj się także z przepisami dotyczącymi sytuacji, w których korzystanie z takiego urządzenia nie jest konieczne. Wszystko znajdziesz w wyżej wymienionym artykule, gdzie podano 5 przypadków, gdy tachograf jest nieobowiązkowy. 

potrzebna licencja transportowa

Redakcja tradetrans.pl

Nasi redaktorzy na naszej stronie to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się dzieleniem się wiedzą i inspiracją na tematy związane z transportem, motoryzacją, biznesem i stylem życia. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?