tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

transport z Chin
Transport

Transport z Chin

Przez długie lata na polskim rynku panowało przeświadczenie, że import produktów z Chin to zadanie skomplikowane i wymagające dużego kapitału. Postępująca globalizacja i znaczące ułatwienia w komunikacji sprawiły jednak, że staje się bardziej warty rozważenia także dla małych i średnich przedsiębiorstw. Kluczowa pozostaje tu kwestia doboru środków transportu.

Metody transportu z Chin i ich cechy

Trzy główne możliwości importu CFC (Cargo from China) to droga morska, lądowa i lotnicza. Zasadniczy wpływ na podjęcie decyzji mają transit time (czas przewozu), regulacje prawne dotyczące importowanych towarów, rodzaj ładunku oraz jego ilość i wreszcie cena.

Transport lotniczy

Możliwość transportu lotniczego jest najbardziej atrakcyjna dla przedsiębiorstw zajmujących się sprowadzaniem stosunkowo drobnych, a jednocześnie wartościowych produktów, takich jak elektronika czy wyroby jubilerskie, ze względu na krótki czas i wysokie bezpieczeństwo. Problemem mogą być jednak ograniczenia i regulacje dotyczące przewozu niektórych towarów, a także wysoka cena. W przypadku wysyłki mniejszych przesyłek (do 45 kg), warto rozważyć skorzystanie z usług firm kurierskich, np. DHL lub FedEx.

Transport morski

Transport ten jest najczęściej wybieraną opcją w handlu międzynarodowym. Cechuje się przystępną ceną i możliwością transportu wielkogabarytowych towarów. Przedsiębiorca może wybrać transport całego kontenera (Full Container Load) lub LCL (Less than Container Load). Fracht LCL, zwany również transportem drobnicowym, umożliwia łączenie ładunków wielu zamawiających w jednym kontenerze.

Warto pamiętać, że cena transportu drobnicy jest proporcjonalnie wyższa, natomiast zwykle wciąż opłacalna dla małych i średnich firm. Największą wadą transportu morskiego jest jego długi czas trwania, oscylujący w zakresie 30-40 dni.

Transport lądowy

Ciekawą alternatywą dla powyższych jest transport lądowy koleją. Średnio dwa razy krótszy czas trwania niż morski, przy bardzo zbliżonej cenie, powodują że jest to warta rozważenia alternatywa. Tak jak w przypadku innych metod, istnieje również możliwość przewozu drobnicy.

Inną metodą przewozu towarów lądem jest transport drogowy, ciężarówką TIR. Czas dostawy jest nieco krótszy, a cena wynosi około 250-350 USD za CBM (200kg). Swoją największą skuteczność udowodnił w okresie pandemii COVID-19, umożliwiając relatywnie szybkie dostawy produktów medycznych i zabezpieczenia osobistego.

Gdzie szukać pomocy?

W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru formy transportu, warto zasięgnąć porady specjalisty. Portal ShipHub.pl oferuje całkowicie bezpłatną wycenę i porównanie ofert kosztów spedycji.