tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

Transport

Kolej – tradycyjny i nowoczesny środek transportu

Rozwój gospodarczy pociąga za sobą rozwój transportu. Zapotrzebowanie na przemieszczanie się towarów i ludzi wzrasta wraz z bogaceniem się społeczeństwa. Przepełnienie dróg, korki na ulicach miast i autostradach, rosnące zanieczyszczenie środowiska i hałas oraz ryzyko związane z wypadkami drogowymi powodują, że do łask wraca znany już od blisko dwóch stuleci transport kolejowy.

Renesans kolei

Pociągi towarzyszą nam od dawna, choć bywały okresy, w których wydawało się, że ten rodzaj transportu odchodzi do lamusa. Tymczasem aktualna sytuacja powoduje swoisty renesans kolei. Transport towarów koleją jest znacznie bardziej bezpieczny i ekologiczny od transportu drogowego. W ostatnich latach uruchomiono wiele bezpośrednich połączeń z Chin do Europy, które umożliwiają dostarczenie ładunku w czasie krótszym niż drogą morską i znacznie taniej niż drogą lotniczą. Ten sposób transportu łączy ze sobą wiele zalet, w szczególności masowość oraz szybkość.
W przypadku transportu pasażerskiego kolej również okazuje się niemal bezkonkurencyjna. Pociągi umożliwiają milionom ludzi na świecie szybkie dotarcie do pracy. Pasażerowie nie ryzykują stania w korkach, mogą podróżować wygodnie i szybko. Duża częstotliwość kursowania pociągów w okolicy wielkich aglomeracji sprawia, że transport kolejowy jest postrzegany jako dogodny i elastyczny. Na większych dystansach międzymiastowych pociągi również wygrywają z samochodami i autokarami.

Podróż nimi jest najbardziej wygodna i bezpieczna

Klimatyzowane wnętrza, nowoczesny tabor, gniazdka do ładowania urządzeń elektronicznych oraz sieć wi-fi to coraz bardziej powszechne udogodnienia na szlakach kolejowych. Jednocześnie wiele państw inwestuje w rozwój sieci szybkich kolei.Najszybsze pociągi osiągają prędkości przekraczające 300 km/h i pozwalają błyskawicznie przemieszczać się między bardzo odległymi miastami. Obecnie prym w tej dziedzinie wiodą Chiny, które w ostatniej dekadzie zbudowały tysiące kilometrów torów szybkiej kolei. Ten rodzaj transportu okazuje się konkurencyjny w stosunku do samolotów, gdyż pozbawiony jest uciążliwości związanych w odprawą na lotnisku, umożliwia bezpośrednią podróż między centrami miast i oczywiście jest dużo bardziej przyjazny dla środowiska.
Obserwując globalne trendy w dziedzinie transportu łatwo dojść do wniosku, że transport kolejowy czeka bardzo dobra przyszłość i najpewniej będzie on rozwijał się najszybciej ze wszystkich środków lokomocji. Od czasu wynalezienia parowozów kolej przeszła długą drogę, jednak z pewnością jeszcze wiele ciekawych zmian jest jeszcze przed nami.