tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

Transport

Transport do Niemiec – jakie towary transportujemy na Zachód?

Jakość polskich wyrobów oraz solidność naszej krajowej produkcji ceniona jest nie tylko w Polsce, dlatego to właśnie my przodujemy w branży transportowej na terenie Unii Europejskiej. Już kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorstw eksportuje za granicę dobra, których wartość w ubiegłym roku przekroczyła 235.8 mld euro.

Niemcy głównym partnerem handlowym Polski

Polska to bezkompromisowy lider eksportu towarów w UE. Tak wysoka pozycja wynika z liberalizacji dostępu do rynku usług transportowych Unii Europejskiej oraz naszych konkurencyjnych cen.

Niewątpliwie największe zainteresowanie budzimy wśród Niemców, dlatego to właśnie tam przewozimy najwięcej ładunków. Tylko w 2018 roku przetransportowaliśmy aż 60.4 ton towarów między oboma krajami.

Polacy przewieźli 95% dóbr transportowanych między oboma krajami, a niemieccy przewoźnicy 4.2% pozostawiając przewoźnikom z innych krajów Unii tylko 0.8% wyrobów do eksportu.

Transport materiałów budowlanych

Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje zasada wolnego przepływu towarów, dlatego przewóz ładunków do Niemiec jest stosunkowo łatwy. Materiały budowlane są tam bardzo pożądane ze względu na ceny oraz szeroki wybór wysokojakościowych produktów.

Eksport obejmuje między innymi drewno konstrukcyjne, płyty regipsowe, wełnę skalną i dachówki. Oczywiście to tylko kilka z całej gamy materiałów gwarantujących szybkie postawienie solidnego budynku.

Jak wygląda sprawa eksportu samochodów i części auto-moto?

Jeśli mowa o polskim rynku motoryzacyjnym, to niemieccy konsumenci otrzymują od nas przede wszystkim samochody dostawcze, osobowe, autobusy, a także części oraz akcesoria do pojazdów.

Niestety w samym kwietniu 2020 roku eksport tych dóbr do DE zmalał aż 69% ze względu na panującą epidemię. Samochody nie stanowią produktów pierwszej potrzeby przez co produkująca je branża jest bardzo wrażliwa na zmiany zachodzące w światowej gospodarce.

Jak więc łatwo się domyślić, zapotrzebowanie na nie w czasie dekoniunktury zmniejszyło się nawet w bogatych Niemczech. Istnieje jednak spora szansa, że po epidemii sytuacja wróci do poprzedniego stanu.

Co z meblami i częściami meblowymi?

Według wielu szacunków nawet 90% polskich mebli jest eksportowanych do krajów Unii Europejskiej. Dla Niemców są one prawdziwym rarytasem ze względu na solidność wykonania, estetykę designu oraz atrakcyjne ceny.

Obliczono, że tylko w pierwszym półroczu roku 2017 meble przetransportowane do Niemiec były warte około 1.5 mld Euro, a ich przewóz wyniósł ponad 1/3 całego eksportu meblowego na terenie Unii, czyli aż 36.6%.

Warto nadmienić, że spora część mebli z Polski pozostaje na rynku naszych sąsiadów, natomiast pozostałe trafiają do reeksportu.

Stolarka okienna podbija Europę

Na wielu stronach internetowych z branży stolarki okiennej, eksperci informują, że okna polskiej produkcji podbijają europejski rynek – zwłaszcza ten niemiecki.

To oczywiście powód do zadowolenia, gdyż jak doskonale wiadomo, sąsiedzi zza zachodniej granicy mają nam sporo do zaoferowania. Jakość naszej stolarki okiennej cenią sobie nie tylko klienci prywatni, ale również niemiecka branża budowlana.

Należy też pamiętać, że wielu Polaków prowadzi na zachodzie swoje biznesy, również w dziedzinie prężnie rozwijającej się branży budowalnej, a kto lepiej niż rodacy zna klasę krajowych wyrobów.

Artykuły rolno-spożywcze produktem pierwszej potrzeby w trakcie epidemii

Artykuły rolno-spożywcze plasują się na czwartym miejscu wszystkich dóbr eksportowanych za granicę.

Również w tym przypadku jakość naszej żywności oraz plonów rolnych jest wysoko ceniona za Odrą – w roku 2019 stanowiła aż 13% sprzedanych towarów.

W bieżącym czasie transport wzrósł o 3% ze względu na epidemię COVID-19. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku polskich środków czystości, kosmetyków i preparatów do higieny osobistej – tutaj odnotowano aż dwucyfrowy wzrost.

Metale szlachetne i nieszlachetne

Według danych z 2020 roku eksport polskich wyrobów z metali szlachetnych i nieszlachetnych znacznie rośnie w porównaniu do importu na przestrzeni poprzednich lat. Co ciekawe, tutaj największe zainteresowanie polskimi wykazują Włochy. Opinie znawców są zgodne – odpowiada za to niebanalne wzornictwo i jak w powyższych przypadkach – wysoka jakość.

Wymiana handlowa Polski z Niemcami wygląda obiecująco i nie zanosi się na to, aby miało to ulec zmianie na gorsze. Dzięki zachodniemu sąsiadowi krajowi przedsiębiorcy mają szansę na znaczne zwiększenie swoich zysków niż miałoby to miejsce w przypadku samej sprzedaży lokalnej.

Firma M&W Spedition oferuje profesjonalny transport towarów Niemcy Polska oraz Polska Niemcy, dysponując przy tym własną rozbudowaną flota pojazdów oraz dużą ilością sprawdzonych przewoźników.