tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

kasacja
Motoryzacja

Dokumenty niezbędne do przeprowadzenia kasacji pojazdów

Być może jesteś właścicielem zepsutego auta, które zalega w garażu lub przed domem. W dodatku trzeba opłacać jego OC, co jest nieopłacalne. W takiej sytuacji możesz zdecydować się na przeprowadzenie kasacji pojazdu, czyli zezłomowanie samochodu. Jak to zrobić zgodnie z prawem?

kasacja

Jak pozbyć się niesprawnego samochodu?

Głównym celem złomowania auta jest uzyskanie dokumentów, które umożliwią jego wyrejestrowanie. Wiele osób z pewnością zastanawia się, ile kosztuje pozbycie się niesprawnego samochodu? W przypadku kasacji pojazdów najczęściej to Ty otrzymasz pieniądze od firmy przyjmującej auto. Co więcej, jeśli przeprowadzisz kasację pojazdu przed wznowieniem polisy OC, dodatkowo zaoszczędzisz na ubezpieczeniu. Jednak do zezłomowania auta należy się odpowiednio się przygotować.

Dokumenty niezbędne do przeprowadzenia kasacji pojazdów:

  • dowód osobisty;
  • dowód rejestracyjny samochodu podlegającego kasacji;
  • umowa kupna-sprzedaży;
  • karta pojazdu.

Warto zaznaczyć, że w sytuacji, gdy poza Tobą jest jeszcze jeden lub więcej współwłaścicieli, to wszyscy muszą się zgodzić na kasację pojazdu.

Dowód osobisty

Do przeprowadzenia kasacji pojazdu potrzebujesz dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość. Jest to wymóg stawiany przez prawo i żadna firma profesjonalnie i legalnie prowadząca działalność nie przyjmie pojazdu, bez możliwości zidentyfikowania Twojej osoby.

Dowód rejestracyjny samochodu podlegającego kasacji

Kolejny niezbędny dokument wymagany w momencie przeprowadzenia kasacji pojazdu. Jeśli został zatrzymany przez policję, to będziesz potrzebować notatki sporządzonej przez funkcjonariuszy, która potwierdza ten fakt. W przypadku, gdy zgubisz dowód rejestracyjny, wystarczy przedłożyć kopię, potwierdzoną przez odpowiedni Wydział Komunikacji.

Umowa kupna-sprzedaży

Jeśli kupiłeś auto, ale nie zdążyłeś go przerejestrować na siebie, potrzebna będzie umowa kupna-sprzedaży. W tym wypadku należy udowodnić ciągłość sprzedaży. Poprzedni właściciel będzie wpisany w dowodzie rejestracyjnym, a fakt przeniesienia własności na Ciebie, potwierdzi wspomniana umowa. W ten sposób łatwo załatwisz wymagane formalności.

Karta pojazdu

Informacje, czy karta pojazdu została wydana, znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym przy pozycji „Nr Karty Pojazdu”. Jeżeli dokument został wydany, to właśnie w tym miejscu znajduje się jego numer. Alternatywnie możesz natrafić na komentarz „nie wydano”. 

kasacja pojazdu dokumenty

Co zrobić w razie braku dokumentów?

Bez dokumentów trudno udowodnić, że samochód, który oddajesz do kasacji, jest Twoją własnością. W przypadku, gdy nie masz dowodu rejestracyjnego, wystarczy, że wybierzesz się do Wydziału Komunikacji i przedłożysz zaświadczenie z policji. Znajduje się w nim informacja, że utraciłeś, zgubiłeś lub dokument został Ci skradziony.

W przypadku zaginięcia karty pojazdu, konieczne będzie sporządzenie oświadczenia potwierdzającego jej zgubienie lub zniszczenie.

Złomowanie auta a ubezpieczenie – co warto wiedzieć?

Jeśli zdążysz przeprowadzić kasację pojazdu przed wznowieniem OC, nie będziesz musiał opłacać kolejnej polisy. Gdy złomujesz auto w trakcie jej obowiązywania, możesz ubiegać się o zwrot części składki za niewykorzystany czas ochrony.

Planujesz zezłomować samochód? Skontaktuj się z nami i przekonaj się, jakie to proste.