tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

osłony silnika samochodowego
Motoryzacja

Jak osłony silnika samochodowego zapobiegają uszkodzeniom mechanicznym?

Sercem każdego samochodu osobowego jest jego silnik, nic więc dziwnego, że inżynierowie projektujący nowe samochody robią wszystko co w ich mocy, aby ten element chronić. W tym celu projektują różnego rodzaju osłony silnika samochodowe.

Przed czym chronią osłony silników samochodowych?

Elementy te mają chronić silnik samochodu przed zagrożeniami różnego typu, przy czym najważniejszymi z nich są:

·         Ochrona przed uszkodzeniem mechanicznym — osłony silnika mają przede wszystkim chronić jednostkę napędową przed uszkodzeniami mechanicznymi. Powodów tego typu uszkodzeń może być mnóstwo. Od kamieni i innych drobnych elementów, jakie mogą znajdować się na jezdni, przez wysokie progi zwalniające, aż po uszkodzenia powstałe w wyniku stłuczki czy wręcz wypadku.

·         Blokowanie kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń — dobrze dopasowana osłona silnika jest w stanie ochronić go również przed mniejszymi cząsteczkami jak kurzy i pył. Dzięki temu silnik pozostaje czysty, a co za tym idzie nie tylko bardziej estetycznie wygląda, ale jest też mniej narażony na korozję.

·         Ochrona przed zachlapaniem — kurz i pył są czynnikami przyśpieszającymi korozję, ale daleko im do liderów w tej dziedzinie, czyli oczywiście wody i soli. Sprawna i oryginalna osłona jest w stanie chronić silnik i przed tym zagrożeniem.         

·         Regulowanie temperatury — osłona silna chroni go również przed innymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak temperatura. Tylko silnik obudowany osłoną przewidzianą przez projektantów jest w stanie nagrzewać się do optymalnej temperatury w takim czasie, jaki przewidział na to producent. Dlatego jazda bez osłony silnika nie tylko naraża go na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia i zachlapania, ale też sprawia, że gorzej się nagrzewa.

 Podsumowanie

Wszystkie powyżej zapisane zagrożenia mogą w najgorszym przypadku doprowadzić do awarii, a w najlepszym skrócić żywotność samochodu. Jeśli więc osłona silnika w twoim samochodzie uległa awarii to nie ignoruj jej wymiany, ponieważ pozorna oszczędność polegająca na zignorowaniu zakupu nowej osłony wcześniej lub później doprowadzi do poważniejszej, a co za tym idzie bardziej kosztownej awarii.

Materiał zewnętrzny