Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś
Motoryzacja osłony silnika samochodowego

Jak osłony silnika samochodowego zapobiegają uszkodzeniom mechanicznym?

Data publikacji 21 sierpnia 2023


Sercem każdego samochodu osobowego jest jego silnik, nic więc dziwnego, że inżynierowie projektujący nowe samochody robią wszystko co w ich mocy, aby ten element chronić. W tym celu projektują różnego rodzaju osłony silnika samochodowe.

Przed czym chronią osłony silników samochodowych?

Elementy te mają chronić silnik samochodu przed zagrożeniami różnego typu, przy czym najważniejszymi z nich są:

·         Ochrona przed uszkodzeniem mechanicznym — osłony silnika mają przede wszystkim chronić jednostkę napędową przed uszkodzeniami mechanicznymi. Powodów tego typu uszkodzeń może być mnóstwo. Od kamieni i innych drobnych elementów, jakie mogą znajdować się na jezdni, przez wysokie progi zwalniające, aż po uszkodzenia powstałe w wyniku stłuczki czy wręcz wypadku.

·         Blokowanie kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń — dobrze dopasowana osłona silnika jest w stanie ochronić go również przed mniejszymi cząsteczkami jak kurzy i pył. Dzięki temu silnik pozostaje czysty, a co za tym idzie nie tylko bardziej estetycznie wygląda, ale jest też mniej narażony na korozję.

·         Ochrona przed zachlapaniem — kurz i pył są czynnikami przyśpieszającymi korozję, ale daleko im do liderów w tej dziedzinie, czyli oczywiście wody i soli. Sprawna i oryginalna osłona jest w stanie chronić silnik i przed tym zagrożeniem.         

·         Regulowanie temperatury — osłona silna chroni go również przed innymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak temperatura. Tylko silnik obudowany osłoną przewidzianą przez projektantów jest w stanie nagrzewać się do optymalnej temperatury w takim czasie, jaki przewidział na to producent. Dlatego jazda bez osłony silnika nie tylko naraża go na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia i zachlapania, ale też sprawia, że gorzej się nagrzewa.

 Podsumowanie

Wszystkie powyżej zapisane zagrożenia mogą w najgorszym przypadku doprowadzić do awarii, a w najlepszym skrócić żywotność samochodu. Jeśli więc osłona silnika w twoim samochodzie uległa awarii to nie ignoruj jej wymiany, ponieważ pozorna oszczędność polegająca na zignorowaniu zakupu nowej osłony wcześniej lub później doprowadzi do poważniejszej, a co za tym idzie bardziej kosztownej awarii.

Materiał zewnętrzny

potrzebna licencja transportowa

Redakcja tradetrans.pl

Nasi redaktorzy na naszej stronie to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się dzieleniem się wiedzą i inspiracją na tematy związane z transportem, motoryzacją, biznesem i stylem życia. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?