Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Transport promowy – wczoraj i dziś

Data publikacji 12 stycznia 2020


Konieczność pokonania przeszkody wodnej stanowi istotne wyzwanie od czasów zamierzchłych aż po dzień dzisiejszy. W miejscach mocno uczęszczanych, gdzie przeszkoda wodna nie jest zbyt duża (np. rzeka w centrum miasta) najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest budowa mostu, rzadziej tunelu. Inwestycja w most lub tunel bywa bardzo kosztowna, jednak przy ruchu sięgającym tysięcy pojazdów dziennie, zdecydowanie się opłaca. Niekiedy jednak takie rozwiązanie nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Dotyczy to sytuacji, w której przeszkoda wodna jest na tyle duża lub ruch na tyle mały, że koszty budowy mostu lub tunelu nigdy by się nie zwróciły. W tym wypadku jedyne możliwe rozwiązanie to, znany od setek lat i z powodzeniem używany także dzisiaj, transport promowy.

Promy umożliwiają często przeprawę morską

Mogą to być dłuższe odcinki, np. przez Morze Bałtyckie z Polski do Szwecji lub przez Morze Śródziemne z Włoch do Grecji. Prom w takim wypadku to duży statek, wyposażony w kajuty z łóżkami do spania, restaurację i wiele innych udogodnień, a podróż nim może zająć od kilku do kilkudziesięciu godzin. Takie promy przewożą samochody osobowe, ciężarowe i autokary. Promy spotykamy również na krótkich odcinkach np. między miejscowością na wybrzeżu a pobliską wyspą. Wiele takich połączeń funkcjonuje w Chorwacji, w Grecji i we Włoszech, ale również w Polsce mamy połączenie promowe do Świnoujścia. Krótkie połączenia obsługują mniejsze statki pozbawione udogodnień, jednak i one mogą zwykle przewozić różnego rodzaju pojazdy kołowe. Wyjątkiem są niewielkie promy rzeczne, spotykane na mniej uczęszczanych szlakach, na których nie opłaca się budować mostu. Prom rzeczny zwykle może zabrać na pokład tylko kilka samochodów osobowych i grupę ludzi, a podróż nim trwa od kilku do kilkunastu minut.

Atrakcja turystyczna

Podróż promem to niekiedy wakacyjna atrakcja turystyczna, wiążąca się z wycieczką do ciepłych krajów i oglądaniem malowniczych pejzaży. Z drugiej strony jest to też codzienność dla ludzi, którzy promami pływają do pracy oraz dla wielu kierowców samochodów ciężarowych, którzy na swoich trasach muszą korzystać z tego rodzaju połączeń. Dla pracowników żeglugi to codzienna praca – niełatwa i bardzo odpowiedzialna, gdyż od nich zależy zapewnienie bezpieczeństwa przewożonym ludziom i ładunkom. Z pewnością promy, znane już w czasach starożytnych, nadal będą używane. Pomimo rozwoju technologii i infrastruktury zawsze będą gdzieś na uboczu istniały nieduże, izolowane wyspy do których będzie można dostać się wyłącznie promem.

potrzebna licencja transportowa

Redakcja tradetrans.pl

Nasi redaktorzy na naszej stronie to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się dzieleniem się wiedzą i inspiracją na tematy związane z transportem, motoryzacją, biznesem i stylem życia. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?