Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle wózek widłowy

Kiedy warto kupić, a kiedy wynająć wózek widłowy?

Data publikacji 29 stycznia 2021

Zakup własnego wózka widłowego wiąże się z poważnymi kosztami. To zobowiązanie na lata. Wózek należy serwisować i dokonywać jego przeglądów. Trzeba też dbać o sprawność i przeprowadzać naprawy. Maszynę trzeba też gdzieś garażować. To dużo powodów, które mogą zniechęcić do zakupu wózka. Z tego właśnie powodu powstała usługa wynajmu wózków widłowych. Kiedy warto ją wybrać? A kiedy bardziej opłaca się kupić własną maszynę?

Czas pracy wózka widłowego a jego zakup

Wahając się pomiędzy kupnem a wynajmem wózka widłowego, trzeba przede wszystkim zastanowić się, w jaki sposób będzie on użytkowany. Jeśli jest on potrzebny raz na kilka miesięcy albo przez dwa tygodnie w ciągu roku to jego zakup raczej będzie nietrafioną inwestycją. Użytkowanie wózka widłowego w ten sposób będzie za mało intensywne, by wydatek mógł się zwrócić w rozsądnym czasie. Najprawdopodobniej będzie trwało to latami. Przez cały ten czas maszynę trzeba będzie utrzymywać, dbać o nią oraz znaleźć dla niej odpowiednie miejsce do garażowania. To wszystko wiąże się z kosztami. Ostatecznie zakup własnego sprzętu, zamiast się opłacić, to wygeneruje dodatkowe koszty. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem jest wynajem wózków widłowych. Dzięki temu płaci się jedynie za czas, kiedy wózek był potrzebny. Wynajmujący nie musi jednak pamiętać o serwisowaniu i przeglądach. Może też nie martwić się jego przechowywaniem. Gdy wózek nie będzie mu już potrzebny, po prostu go zwróci.

Uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym

Jednym z podstawowych kryteriów tego, czy opłaca się wynająć, czy kupić wózek widłowy jest też to, czy firma zatrudnia kogoś z odpowiednimi uprawnieniami do kierowania nim. To bardzo ważne, bo maszyny tego typu nie mogą być użytkowane przez osoby bez odpowiednich zezwoleń. Nie ma sensu kupować wózka widłowego, nie mając w firmie fachowca, który będzie mógł go używać. W takim wypadku dużo korzystniej jest wynająć wózek wraz z operatorem. Oznacza to również mniejsze koszty związane z utrzymaniem miejsca pracy dla operatora wózka.

Wynajem długoterminowy wózków widłowych

Ciekawą propozycją może też być wynajem długoterminowy. To rozwiązanie, które szczególnie opłaca się przedsiębiorcom prowadzącym działalność. Wynajmując wózek widłowy, można poprosić o wystawienie faktury. W ten sposób można co miesiąc wprowadzać w koszty korzystanie z wózka. To regularny i powtarzalny wydatek, który jest rozłożony w czasie. Gdy kupuje się urządzenie, ponosi się jednorazowy i wysoki koszt. Często wiąże się on z koniecznością wzięcia kredytu lub szukania innych form finansowania.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy NIKO ALEX.

potrzebna licencja transportowa

Redakcja tradetrans.pl

Nasi redaktorzy na naszej stronie to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się dzieleniem się wiedzą i inspiracją na tematy związane z transportem, motoryzacją, biznesem i stylem życia. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?