tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

Import z Chin - co warto o nim wiedzieć?
Transport

Import z Chin – co warto o nim wiedzieć?

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na import różnego rodzaju towarów z Chin. Pamiętać jednak trzeba, że import towarów z tego kraju nieco różni się od sprowadzania towarów z krajów Unii Europejskiej. Przede wszystkim konieczne jest tu przejście odprawy celnej. Dobrze jest zatem, zanim zdecyduje się na sprowadzenie towarów z Chin, wiedzieć, czym import z tego kraju się charakteryzuje.

Sprawdzenie rzetelności sprzedawcy

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na import z Chin różnych towarów, powinien wcześniej dokładnie sprawdzić rzetelność sprzedawcy. Niestety wielu przedsiębiorców tego nie robi. Niskie ceny sprawiają, iż tracą oni czujność. Wiedzieć jednak trzeba, że najczęściej kupno towarów z Chin wiąże się z dokonaniem przedpłaty. Warto zatem wcześniej dobrze się zabezpieczyć i jeszcze przed jej dokonaniem dokładnie sprawdzić chińskiego kontrahenta. Przede wszystkim sprawdzić warto, czy inni polscy przedsiębiorcy z danym sprzedawcą już współpracowali i jak tę współpracę oceniają.

Jakość towarów importowanych z Chin

Każdy importer z Chin powinien również dokładnie sprawdzać jakość towarów, które chce stamtąd sprowadzić. Nie da się ukryć, że produkty pochodzące z Chin kojarzą się z niską jakością. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze tak jest. Wielu chińskich producentów i sprzedawców oferuje produkty bardzo wysokiej jakości. Warto zatem przed zakupem dokładnie to zweryfikować. W jaki sposób? Można np. zamówić próbki lub – jeżeli mamy taką możliwość – odwiedzić fabrykę lub wysłać tam pośrednika, który za nas dokona takiej wizytacji..

Forma płatności

Zanim dokona się zakupu towarów z Chin, ważne jest również, aby dokładnie przeanalizować dostępne formy płatności. Najczęściej transakcje realizowane są w dolarach amerykańskich. Dlatego, jeśli planuje się stały import z Chin, zastanowić należy się czy dobrym rozwiązaniem nie będzie założenie konta walutowego. Jeśli import ma być sporadyczny, to zakładanie konta walutowego nie będzie potrzebne. Co ważne, różnice między wartością z faktury, która wystawiona jest w obcej walucie, a kwotą, która została rzeczywiście zapłacona, stanowić będą różnice kursowe. Te wykazać należy w rozliczeniach podatkowych.

Czas realizacji zamówienia

Bardzo istotną kwestią w temacie importu towarów z Chin jest czas realizacji zamówienia. Od razu sprawdzić należy, czy towar, który chce się zakupić, jest gotowy i po złożeniu zamówienia będzie od razu wysłany, czy być może dopiero zostanie zlecona jego produkcja. Będzie to miało oczywiście duży wpływ na czas realizacji całego zamówienia. W pierwszym przypadku towar dotrzeć może po kilku tygodniach, natomiast w drugim przypadku może się okazać, że na zakupiony towar przyjdzie poczekać nawet kilka miesięcy. Ważne jest zatem, aby dokładnie sprawdzić, jak długo trwać będzie transport towarów do Polski. Wszystko po to, aby potem nie było żadnych niemiłych niespodzianek.

Udokumentowanie transakcji i jej rozliczenie

Dokonując importu z Chin, pamiętać trzeba, aby zawsze od sprzedawcy otrzymać fakturę. W innym wypadku poniesionych kosztów nie będzie można ująć w kosztach firmowych. Faktura zawierać musi informacje, takie jak dane firmowe sprzedawcy i nabywcy, numer faktury i datę jej wystawienia oraz nazwę towaru i jego cenę. Jak wspomniano na początku, towar musi przejść odprawę celną. Udokumentowana powinna być ona takimi dokumentami celnymi jak SAD lub PZC. Dokumenty te stanowić będą podstawę do zaksięgowania zakupu sprowadzonego towaru. Pamiętać trzeba dodatkowo, że przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT wskazanego na dokumentach celnych.

Więcej informacji: https://www.discolm.pl/import-z-chin/