tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

transport ponadgabarytowy
Transport

Jakich ładunków dotyczy transport ponadgabarytowy?

Transport ponadgabarytowy stanowi podstawowy filar branży transportowej niemal na całym świecie. Klienci zlecający firmom transportowym przewóz ładunków, słysząc hasło “ transport ponadnormatywny” nie zawsze wiedzą, z jakimi okolicznościami mają do czynienia. Tematyka ta wymaga przeanalizowania i zobrazowania zagadnień odnoszących się do przewozu ładunków i/lub maszyn, których wymiary wykraczają poza standardowe. Poznaj, czym tak naprawdę są ładunki ponadgabarytowe i transport ponadnormatywny.

Czym są ładunki ponadgabarytowe?

Ładunki ponadgabarytowe nazywane również ładunkami ponadnormatywnymi to jedne z najczęściej pojawiających się ładunków w rozwijających się firmach transportowych. Ze względu na swoją nietypowość i specyfikę ładunki ponadgabarytowe należą do specjalnych rodzajów ładunków, wymagających zastosowania odpowiednie środki transportu. Ze względu na swoje nietypowe cechy wymagają przemyślanego włączenia w proces logistyczny organizacji transportu drogowego, który w obliczu niestandardowych ładunków nabiera nowego znaczenia. Dlaczego? 

  1. Przede wszystkim przez wzgląd na powszechne występowanie ładunków ponadgabarytowych w budownictwie, co rodzi potrzebę rozwijania i inwestowania w zaplecze transportowe.
  2. Z uwagi na współpracę i zależności pomiędzy procesami logistycznymi, których prawidłowe przeprowadzenie nakłada na firmę transportową podwójną odpowiedzialność. 
  3. Przez wzgląd na rozwój technologii budowy maszyn, których konstrukcje wymagają inwestowania i rozszerzania zaplecza transportowego.

Co do nich zaliczamy?

W ogólnym uproszczeniu do ładunków ponadgabarytowych zaliczamy wszystkie ładunki, których wymiary przekraczają parametry uznane w przepisach ruchu drogowego. A co za tym idzie będą to ładunki wystające poza przestrzeń ładunkową o min. 2 metry lub ⅓ długości powierzchni ładunkowej. Istotną kwestią jest również szerokość, która w przypadku ładunków ponadnormatywnych wynosi min. 2,5 metra oraz min. 4 metry wysokości. W kwestii masy całkowitej ten rodzaj ładunku powinien przekroczyć 42 tony.

Obowiązująca klasyfikacja ładunków ponadnormatywnych obejmuje ładunki ponadgabarytowe zwykłe, specjalne, ciężkie, ciężkie o masie skupionej, ciężkie przestrzenne i długie. Każde z nich różnią się od siebie, wymagając zastosowania odrębnych środków transportu, które gwarantują bezpieczny i skuteczny przewóz gabarytowy.

Pomoc z formalnościami i pozwoleniami

Przewóz gabarytowy jest możliwy do zrealizowania nie tylko dzięki wsparciu firmy transportowej i bogatego zaplecza transportowego, ale również działaniom związanym z załatwieniem formalności. Znajomość przepisów prawnych, zaplanowanie i otrzymanie dopuszczeń i/lub zezwoleń, pilotowanie transportu drogowego i dostosowywanie uwarunkowań drogowych do logistyki przedsięwzięcia – to szereg specjalistycznych czynności, nad którymi opiekę powinni stanowić pracownicy doświadczonej firmy transportowej. Przykładem przedsiębiorstwa specjalizującego się w realizacji zleceń na transport ponadgabarytowy jest spółka ZTE działająca na rynku TSL od 1990 roku.