Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Co warto wiedzieć przed zakupem alkomatu

Co warto wiedzieć przed zakupem alkomatu elektrochemicznego?

Data publikacji 28 grudnia 2022


Na rynku alkomatów, czyli urządzeń wykonujących pomiary stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, niepodzielnie królują urządzenia elektrochemiczne. Fakt, kosztują od 200 do nawet 500 złotych, ale zapewniają doskonałą jakość i stałość pomiaru, a także nie wymagają częstej kalibracji. Co warto wiedzieć o takim urządzeniu przed jego zakupem?

Urządzenia półprzewodnikowe — tańsza, ale zawodna alternatywa

Zacznijmy od tego, że decyzja o zakupie urządzenia elektrochemicznego to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Dlaczego? Ponieważ na rynku alkomatów dużą popularnością cieszą się urządzenia wyposażone w pomiarowy układ półprzewodnikowy. Ich jedyną zaletą jest niższa cena. Niestety, nie idzie ona w parze z dobrą jakością. Alkomaty półprzewodnikowe nie gwarantują tak dużej dokładności i często ulegają awariom (po których niezbędna jest kolejna kalibracja). Oznacza to, że nie zawsze są one wiarygodnymi narzędziami pomiarowymi, choć dokładność zwykłego, w pełni sprawnego urządzenia półprzewodnikowego to około 1% wartości pomiaru.

Alkomat elektrochemiczny — jak działa?

Co zatem wpływa na niezawodność elektrochemicznego urządzenia pomiarowego? Z pewnością technika pomiaru, która — jak sama nazwa wskazuje — polega na przeprowadzeniu kontrolowanej reakcji chemicznej w sensorze. Szybka analiza odczynnika chemicznego powoduje, że wynik pomiaru pojawia się na ekranie już po kilku sekundach. Co więcej, niektóre alkomaty elektrochemiczne mogą dokonywać pomiaru z dokładnością do trzeciego miejsca po przecinku. Chemiczna metoda pomiaru charakteryzuje się dużą powtarzalnością. Substancja biorąca udział w reakcji nie traci swoich właściwości nawet po wykonaniu kilkuset pomiarów. Dzięki temu alkomaty z sensorami elektrochemicznymi cieszą się tak dużym uznaniem wśród służb.

Dlaczego warto mieć alkomat elektrochemiczny?

Dziś zakup alkomatu elektrochemicznego to wyraz troski o bezpieczeństwo własne i osób postronnych. Dlaczego?

  1. Alkomat elektrochemiczny jest dużo dokładniejszy niż inne, alternatywne urządzenia pomiarowe. Standardowy sprzęt może dokonać pomiaru z dokładnością do 0,02 mg/l. Oznacza to, że kierowca nie będzie miał żadnych wątpliwości, czy zasiąść za kółkiem, czy też wybrać komunikację miejską.
  2. Sprzęt elektrochemiczny jest używany przez praktycznie większość polskich służb mundurowych. Korzysta z niego przede wszystkim Policja, która może dzięki niemu wykonać dziesiątki pomiarów w relatywnie krótkim czasie. W alkomaty elektrochemiczne wyposażeni są też coraz częściej pracodawcy.
  3. Powtarzalność pomiarów to jedna z największych zalet urządzeń elektrochemicznych. Z jednego alkomatu mogą korzystać wszyscy członkowie rodziny, sprawdzając w ten sposób, czy w jakiś czas po suto zakrapianej imprezie, można siąść za kierownicą.
  4. Odporność na substancje poboczne. Elektrochemiczne alkomaty z atestem to urządzenia, które „potrafią”odróżnić alkohol od innych substancji. W przeciwieństwie do urządzeń półprzewodnikowych nie mylą go z owocami (zwłaszcza jabłkami, kwaskiem cytrynowym) i nie są wrażliwe na działanie dymu papierosowego.
  5. Alkomaty elektrochemiczne nie wymagają częstych kalibracji. Wręcz przeciwnie — większość z nich działa poprawnie nawet po wykonaniu kilku tysięcy (!) pomiarów. Zaleca się jednak, aby kalibrację przeprowadzać mniej więcej raz do roku. Co ważne, niektórzy producenci urządzeń oferują możliwość przeprowadzenia darmowego pomiaru kalibracyjnego alkomatu.

Na czym polega kalibracja alkomatów elektrochemicznych?

Kalibracja alkomatu elektrochemicznego to skomplikowany proces, za którego wykonanie jest odpowiedzialny wykwalifikowany serwisant. Czynności tej nie powinny wykonywać osoby postronne, gdyż nie mają dostępu do odpowiednich wzorców, przyrządów pomiarowych i warunków przeprowadzenia testu. Kalibracja polega na przełączeniu alkomatu w tryb serwisowy, a następnie na podaniu mu wzorca. Jeśli wynik wskazany na ekranie urządzenia jest taki sam jak wynik zapisany na pojemniku ze wzorcem, to wtedy alkomat działa poprawnie. Jeśli nie, to konieczne jest wyregulowanie urządzenia za pomocą odpowiednich narzędzi.

Gdzie kupić dobry alkomat elektrochemiczny?

Alkomat z sensorem elektrochemicznym warto kupić jedynie u sprawdzonego sprzedawcy. Tylko dobry sklep z alkomatami może zaoferować sprawdzony i niezawodny sprzęt. Mało tego! Sprawdzony sprzedawca ma w swoim asortymencie alkomaty z atestem, których dokładność jest niekwestionowana. Przy zakupie urządzenia warto skonsultować się ze specjalistą w celu doboru sprzętu z odpowiednimi funkcjami. Mowa tu m.in. o:

  • możliwości zasilania z akumulatora (w urządzeniu znajduje się wskaźnik jego naładowania),
  • pasywnym trybie pracy, dzięki któremu urządzenie nie wymaga ustnika, lecz jedynie przyłożenia w okolice ust,
  • pamięci ostatnich pomiarów,
  • pokrowcu, który zabezpieczy urządzenie przed uszkodzeniem w trakcie podróży.

Reasumując, posiadanie alkomatu to nie przejaw słabości, lub — co gorsza — strachu przed konsekwencjami, lecz dbania o siebie i swoich bliskich. Dzięki niemu łatwiej będzie podjąć decyzję, czy zajęcie miejsca za kierownicą to naprawdę dobry pomysł.

potrzebna licencja transportowa

Redakcja tradetrans.pl

Nasi redaktorzy na naszej stronie to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się dzieleniem się wiedzą i inspiracją na tematy związane z transportem, motoryzacją, biznesem i stylem życia. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?