tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

Uprawnienia na wózki widłowe
Transport

Uprawnienia na wózki widłowe

Wózki widłowe stanowią część sprzętu roboczego, do którego obsługi wymagane są określone kwalifikacje i uprawnienia. Każdy, kto chce stać się wykwalifikowanym operatorem wózka widłowego, musi odbyć odpowiedni kurs, tak by móc używać wózka widłowego w sposób całkowicie bezpieczny.

Co obejmuje kurs na wózki widłowe?

Zazwyczaj tego typu kursy podzielone są na dwie części. Część teoretyczna obejmuje materiał związany ze specyfikacją techniczną wózków widłowych, w tym także systemy bezpieczeństwa, zagrożenia związane z użytkowaniem wózków widłowych itp. Oprócz teorii, równie ważna, żeby nie powiedzieć, że najważniejsza, jest oczywiście część praktyczna. Wówczas osoba starająca się zdobyć uprawnienia na wózki widłowe musi usiąść za kierownicą pojazdu i przeprowadzić manewry na torze testowym. Na koniec kursu zostaje przeprowadzony egzamin w celu wydania uprawnień.

Ile kosztuje zdobycie uprawnień na wózki widłowe?

Koszt uzyskania uprawnień na wózki widłowe, czyli koszt kursu wynosi średnio od 600 do 1000 złotych za dwudniowy kurs. Analogicznie kursy, które trwają dłużej, są droższe. Cena idzie automatycznie w górę. Koszty te obejmują wszystkie materiały dydaktyczne, a także korzystanie z wózka widłowego w ramach szkolenia praktycznego. Cena za kurs obejmuje także przeprowadzenie dwóch egzaminów – pisemnego oraz praktycznego. Nie obejmuje jednak kosztów podróży do i z miejsca szkolenia, a także noclegów w miejscu, gdzie odbywa się kurs. Te koszty musi ponieść kursant. Zwykle kury te są opłacane przez pracodawców, ponieważ to oni wysyłają swoich pracowników na tego typu szkolenia.

Jak długo ważne są uprawnienia na wózek widłowy? Czy trzeba je odświeżać? Prawo jazdy na wózek widłowy jest ważne dożywotnio. Bez znaczenia jest także to, jak długo kurs trwał. Mógł zostać przeprowadzony w dwa dni lub w pięć dni. Liczy się tylko to, że oba egzaminy zostały zdane. Każdy, kto zdał kurs na wózki widłowe, będzie nie tylko wiedział, jak go obsługiwać, ale także zdobędzie cenną wiedzę dotyczącą serwisu wózków widłowych. Tego typu kwalifikacje zawodowe ułatwią znalezienie pracy jako operator wózka widłowego, który będzie specjalistą w zakresie obsługi i serwisu wózków widłowych. Jakie wymagania musi spełniać kursant? Przede wszystkim musi mieć ukończone 18 lat i posiadać dowód tożsamości. Poza tym musi przejść odpowiednie testy psychotechniczne.