Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes rodzaje wózków widłowych

Jakie są rodzaje wózków widłowych?

Data publikacji 22 marca 2021

Wózki widłowe są rodzajem pojazdu z podnośnikiem, które ułatwiają unoszenie oraz transport różnego typu towarów. Choć na rynku dostępnych jest wiele, to najczęściej dzieli się je ze względu na typ napędu oraz zastosowanie. Jakie rodzaje wózków widłowych czeka na nas w tych kategoriach?

Podział wózków widłowych ze względu na napęd

Ze względu na napęd wyróżnia się trzy rodzaje wózków widłowych. Pierwszym z nich są spalinowe i do ich użytkowania potrzebne jest paliwo w postaci oleju napędowego (diesla). Tego typu pojazdy emitują szkodliwe spaliny, dlatego zalecane jest ich używanie tylko na zewnątrz. Aby sterować nimi wewnątrz budynków, to trzeba je wyposażyć w specjalny filtr, który ogranicza emisję spalin.

Drugim rodzajem wózków widłowych są te na gaz LPG, co oznacza, że mamy do czynienia z bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ gaz LPG jest aktualnie najtańszym rodzajem napędu. Ten rodzaj wózków widłowych również powinien być stosowany na zewnątrz lub być wyposażony w specjalne filtry.

Trzeci rodzaj wózków widłowych stanowią wózki elektryczne. Jak sama nazwa wskazuje mamy do czynienia z pojazdami, które działają na prąd. Cechuje je brak emisji spalin, dzięki czemu można ich używać w zamkniętych powierzchniach.

Podział wózków widłowych ze względu na zastosowanie

Ze względu na zastosowanie również do wyboru mamy kilka rodzajów wózków widłowych. Wśród najpopularniejszych z nich wymienić można pojazdy widłowe boczne, które mają szerokie zastosowanie w produkcji i są przeznaczone do długich ładunków. Kolejnym rodzaje są wózki widłowe terenowe, które najczęściej używa się na placach budowy. Z ich pomocą przenoszenie ładunków z jednego punktu do drugiego staje się o wiele prostsze.

Na tym jednak nie koniec propozycji, ponieważ do wyboru czekają również wózki widłowe podnośnikowe. Ich głównym zadaniem jest podnoszenie i przesuwanie ładunków o bardzo dużych gabarytach na określoną wysokość. Godne uwagi są również wózki widłowe systemowe, czyli wózki, które sprawdzają się w magazynach. Ich parametry sprawiają, że można dostosować je do wszelkiego rodzaju regałów.

Jeśli potrzebujemy wózka do podnoszenia ładunków na bardzo duże wysokości, to najlepszym wyborem będzie pojazd wysokiego składania, gdyż posiada wysuwany do przodu maszt. Innym, również ciekawym rodzajem są wózki widłowe wielokierunkowe, które sprawdzają się tam, gdzie trzeba bardzo często skręcać, czy podwieszane, które można doczepiać wraz z ładunkiem do ciężarówek. Oprócz tego możemy spotkać się jeszcze z wózkami widłowymi kontenerowymi, jak również z wózkami widłowymi anty-wybuchowymi.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Niko Alex Sp z o.o.

potrzebna licencja transportowa

Redakcja tradetrans.pl

Nasi redaktorzy na naszej stronie to zespół ekspertów z różnych dziedzin, którzy pasjonują się dzieleniem się wiedzą i inspiracją na tematy związane z transportem, motoryzacją, biznesem i stylem życia. Każdy z naszych redaktorów posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?